Základní škola Prostějov

ul. E. Valenty 52

horizontal rule

 

 

Škola
Dokumenty
Kalendář školy
Projekty
The English page
Die Deutsche Seite
La page française
Pусский язык
Fotografie
Klub přátel školy

Webové stránky: http://tajnyzivotmesta.cz/

„Tajný život města“ na Valentce

Žáci 6. ročníku ZŠ Prostějov, ul. E. Valenty se zapojili do česko-slovensko-francouzského projektu „Tajný život města“, který organizuje vzdělávací centrum TEREZA s partnery ŽIVICA a Veolia.

Určitě každý z nás při procházce městem narazil na rostlinu, kterou neuměl pojmenovat. K určení názvu takových rostlinek jsme dosud potřebovali knihy s jejich obrázky nebo klíč k určování. Dnes existuje volně stažitelná aplikace pro mobily a tablety  Pl@ntNet, která pomocí softwaru pro vizuální rozpoznávání pomáhá rostliny identifikovat, pojmenovat.

Naším úkolem v tomto projektu je vkládat do databáze fotografie částí rostlin (listu, květu, plodu, kůry stromu), aplikace název rostliny určí a pro kontrolu pošle odborníkům do Francie. Všechna pozorování jsou zařazena do volně přístupné databáze, čím víc jich bude, tím lépe aplikace rozezná konkrétní rostlinu.

Naše škola se do projektu zapojila z několika důvodů. Chceme se podílet na vývoji aplikace pro širokou veřejnost celého světa, chceme také objevovat zajímavé lokality v našem městě, kde se nachází mnoho zajímavých přírodních zajímavostí. Můžeme snáze identifikovat řadu rostlinných druhů, pátrat po biodiverzitě ve svém okolí. Získali jsme čtyři tablety, se kterými jako badatelé vyrážíme do přírody, fotografujeme a objevujeme.

Aplikaci Pl@ntNet si může stáhnout každý uživatel mobilu nebo tabletu s OS Android nebo iOS, vyfotografovat rostlinu v přírodě je snadné a určení názvu je překvapivě přesné. Neznámé rostliny lze poslat na zsvalenty@gmail.com, zařadíme je do databáze po určení odbornými botaniky.

Jitka Šmehlíková a Radomír Palát + tým ve složení: K. Kulhánková, D. Pohl, P. Řepa a M. Svozilová

Naše činnost:

- 15.-17.2.2017 - Radomír Palát se zúčastnil úvodního semináře projektu v prostorách ekocentra Toulcův dvůr v Praze. Pro naši práci jsme obdrželi 4 tablety a plno zajímavých nápadů do výuky, zejména badatelskou činnost žáků.

- 22.3.2017 - Radomír Palát, Jitka Šmehlíková a žáci Petr Řepa, Karolína Kulhánková, Dominik Pohl a Monika Svozilová se zúčastnili motivačního semináře pro žáky ve Wichterlově gymnáziu v Ostravě - Porubě. FOTO

- březen 2017 - první aktivní fotografování a odesílání fotek ke kontrole a zveřejnění v aplikaci Pl@ntnet - FOTO

- Účastníci semináře (jako praví youtubeři) připravili krátké instruktážní video o své cestě a o aplikaci Pl@ntnet - VIDEO

- 10. 4. 2017 byli o projektu informováni všichni pedagogové školy na pedagogické radě - zprávou koordinátora EVVO a krátkou informací kolegyně PhDr. Jitky Šmehlíkové. Následně o zapojení do projektu informovali učitelé rodiče žáků na třídních schůzkách.

- V průběhu realizace projektu žáci 6.A a 6.B odesílali fotografie prostřednictvím aplikace podle našeho dohodnutého plánu:

1. Zmapování rostlin naší školní ekozahrady a školního sportovního areálu.

2. Seznámení se s ekosystémem Drozdovického rybníka (v rámci výuky tohoto ekosystému, studujeme Ekologický přírodopis RNDr. Danuše Kvasničkové, CSc.).

3. Jarní prohlídka prostějovské botanické zahrady (fotografovala nejlépe Monika Svozilová ze 6.B).

4. Zmapování jarní flóry při geologické exkurzi na Velký Kosíř (díky vzdělávacímu programu Ekocentra IRIS v Prostějově).

- Dne 30. 4. 2017 jsme dosáhli výborného hodnocení v aplikaci Pl@ntNet:

- 30. 4. 2017 o našem zapojení do projektu informoval web www.pvnovinky.cz: "Tajný život města" na Valentce

- V průběhu měsíce května jsme se připravovali na naši oslavu Světového dne životního prostředí, který se uskutečnil v pondělí 5. 6. 2017. O této aktivitě jsme publikovali zprávu, viz: http://pvnovinky.cz/zs-e-valenty/38715-svetovy-den-zivotniho-prostredi-na-valentce

Dokumentační fotografie: ZDE

Pro školní rok 2017/2018 Dominik Pohl připravil facebookovou skupinu Plant net Zsval, kde budeme vytvářet herbář rostlin, které rostou na školní ekozahradě a ve sportovním areálu školy.

Závěrečná zpráva o projektu: KE STAŽENÍ ZDE

Propagační fotografie ZDE

Kopie obrazovky aplikace ze dne 8. 6. 2017: